Alibaba ‘nın Kurucusu Jack Ma’dan Geleceğimizi Belirleyecek 3 Trend

Jack Ma, eğer bu ismi daha önce hiç duymadıysanız o zaman size Alibaba’dan bahsetmem gerekecek. Hani şu sürekli Çin’den ucuza sipariş ettiğimiz ürünlerin satıldığı internet sitesi. İşte Jack Ma Alibaba’yı 1999’da kuran ve bugünkü haline getiren kişi.

Peki Jack Ma bizim için neden önemli? Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Alibaba’nın kurucusu olduğu için mi? Bu da bir etken tabi ki ancak bizim için asıl önemli olan gelecekle ilgili yere sağlam basan öngörüleri. Davos’taki Dünya Ekonomik Forum’nunda yaptığı çarpıcı konuşmayla çok dikkat çekmişti. Sadece iş hayatında değil özel yaşamından, başarısızlıklarından ve aldığı her yenilgiden sonra yılmadan tekrar mücedele edişinden de bahsetti. Çarpıcı detaylardan birkaçı ise şöyle;

  • Harvard üniversitesinden 10 kez reddedildi.
  • Yaptığı birçok iş başvurusundan olumsuz yanıt aldı
  • Alibaba’yı kurarken mali destek bulmakta çok zorlandı.

Anlatması kolay ama bunları yaşayan çoğu insanın hayatını zehir edecek cinsten yenilgiler. Peki bu işin sırrı nerede? Bu adamlar nasıl başarıyorlar? Doğuştan mı şanslılar yoksa hepimizden farklı yaptıkları birşey mi var?

Arkadaşlar samimiyetimle söylüyorum ki, başarılı insanların yaptığı ya da sürekli olarak yapmaya devam ettiği tek bir şey var;

Vazgeçmemek !

Yaptıkları onlarca başarısız girişimi, başarıya yakınlaştıran birer kilometre taşı olarak görmeleri bu insanların en büyük artıları.

Kendi tecrübelerimden de biliyorum ki, geçmişte uzun bir süre boyunca daha ilk denememde yaşadığım başarısızlıklar benim için her şeyin sonuydu. İkinci bir denemeyi aklımdan dahi geçiremezdim. Tekrar başarısız olmak en büyük korkum olmuştu.

Girdiğim sınavlardan başarısız oluyor ve aynı sınava bir daha asla girmiyordum. İş başvuruları yapıyor, olumsuz bir cevaptan sonra hemen dünyam yıkılıyor ve çaresizlik içinde evime dönüyordum. O karanlık dönemde resmen başarısızlık mıknatısına dönüşmüştüm. Bütün başarısızlıkların tek adresi bendim.

Artık kaybedecek hiçbirşeyim kalmayınca, kaybetme korkum da beni terketmişti. Benden alabileceği hiçbir şey kalmamıştı. Bütün yüklerimden kurtulmuş , hafiflemiştim. Sonra sihirli bir dönem başlamıştı benim için, içinde bulunduğum kafesten kurtulunca olaylara daha yalın bakmaya başladım. Yaşadıklarımın, avantajların ve dezavantajlarımın gerçekçi bir gözle analizini yapıp kısa sürede sahip olduğum fırsatları görmeye başladım.

O çok korktuğum sınavlara tekrar girdim. 3,5 ay gibi kısa bir sürede hem iş güvenliği uzmanı  hem de öğretmen olmak gibi zor bir hedef belirledim. İşsizdim, borçluydum ve aşmam gereken iki büyük hedefim vardı. Bu süreçte bankalar sağolsun iki günde bir arayıp sık sık hatrımı sordular, onlara çok iyi olduğumu arayıp halimi sordukları için teşekkürlerimi ilettim : )

İlginçtir şartların bu kadar kötü olduğu anda insan garip bir rahatlama moduna giriyor, ‘’Kaybedecek bir şeyim kalmadı’’düşüncesi bana inanılmaz bir özgürlük alanı sunmuştu. Artık istediğim şeyi yapabilir, ona yoğunlaşabilirdim. İşte bu bilinç içinde başladım sınavlara tekrar hazırlanmaya. Yoğun ve zorlu geçen bu sürecin sonunda hem iş güvenliği uzmanı olmuş hem de öğretmen olarak atanmıştım.

Bundan dolayı, Jack Ma’nın geçmişte yaşadığı zorluklara rağmen bugün dünyanın en büyük şirketlerinden birinin sahibi olması beni şaşırtmıyor. Sizi de şaşırtmasın. İşin sırrı çok zeki olmak ya da büyük sermayelere sahip olmak değil. Hayata karşı olan tutumumuz belirliyor hangi bilinç seviyesinde olacağımızı.

Bilmeyenler için artık Jack Ma’yı ve şirketi olan Alibaba’yı tanıdığımıza göre, bizim için daha önemli olan Davos’ta yaptığı ilginç konuşmaya gelelim.

Ma konuşmasında şöyle diyor;

‘’Önümüzdeki 30 yıl, dünya için kritik önem taşıyor. Her teknolojik devrim yaklaşık 50 yıl alır. İlk 20 yılda, eBay, Facebook, Alibaba ve Google gibi devlerin yükselmeleri tanık olduk. Bu iyi, ancak şimdi gelecek olana odaklanmamız gerekiyor. Önümüzdeki 30 yıl bu teknolojilerin etkilerini ele almakla ilgili olmalı. En önemli şey teknolojiyi kapsayıcı hale getirmek-dünyayı değiştirmektir.

Sonra, 30 yaşındaki insanlara dikkat edin. Çünkü onlar, internet jenerasyonunandan geliyorlar. Onlar dünyayı değiştirecekler.

Üçüncüsü ise 30’dan az çalışanı olan şirketlere dikkat edin.

Toparlayacak olursak ;

  • 30 yaşındaki insanlar,
  • Önümüzdeki 30 yıllık süreç,
  • 30’dan az çalışanı olan şirketler

Ma’ya göre geleceğimizi belirleyecek olan 3 trend olacak.

Jack Ma’nın söylediklerine göre özellikle önümüzdeki 30 yıl daha çok değişikliklere gebe ve bu değişikliği genç nesil olarak bizler şekillendireceğiz.

Milyon Dolarlık Tavsiye : 

Elimizdeki bu mucizevi teknolojiyi olabildiğince iyi değerlendirebilmek çok önemli. Gelecekteki mesleklerin yarısından fazlası henüz belli bile değil ve bu meslekler tamamen bizim hayal gücümüze göre şekillenecek.

Hayal kurmak artık bu yeni çağda boş iş olarak algılanmıyor, tam tersine teknoloji alanında güçlü olmak isteyenler hayal kurabilen ve bunu eyleme dönüştürebilen nesiller yetiştirmenin derdinde. Belki de kendimize yapacağımız en büyük iyilik bilgi seviyemizi artırmak, tekrar hayal kurabilmeyi öğrenmek ve yaratıcılığımızı geliştirmek olacak.

Konu hakkındaki fikirlerinizi yorum kısmına yazıp, düşüncelerinizi belirterek başkalarının da farklı bakış açılarını görmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

2 Comments

Yorun Bırakın