İlginç Girişimci Hikayeleri – Başarı İçin Yapılan 7 Çılgın Şey

İlginç girişimci hikayeleri denilince aklımıza Apple ya da Google gibi büyük markaların bilindik hikayeleri gelebilir ancak bu yazıda size az bilinen ve zekice kurgulanmış çılgın hikayelerden bahsedeceğim.

Düşünün, yeni bir işe giriştiniz. O işle ilgili yüzlerce hayal kurdunuz, geceleri heyecandan uykunuz kaçtı belki de.

Peki hayata geçirmeye çalıştığınız kaç hayaliniz gerçekleşti?

Başladığınız işin başarılı olması için ne kadar çaba gösterdiniz?

İşinizin başarılı olması için yaptığınız en büyük çılgınlık neydi?

Eğer bu sorulara verdiğiniz cevaplar sizi çok fazla tatmin etmediyse belki de neden başarılı olmadığınızı daha iyi görebilirsiniz. Çünkü ilginç girişimci hikayeleri yazısında okuyacağınız çılgınlıklar bunun nedenini daha iyi anlamınızı sağlayacak.

Birçoğu şuan dünya çapında birer marka haline gelen bu girişimcilerin işe başlarken yaptıklarını öğrenmek kendinizi sorgulamanızı sağlayacak ve ‘‘Çabuk mu pes ettim acaba?” sorusu üzerine derin bir düşünceye sevk edileceksiniz.

Size 7 ilginç girişimci hikayesinden bahsedeceğim. Bu hikayede bahsi geçen şirketlerin bazıları hayallerini gerçekleştirmekle kalmadı aynı zamanda dünya çapında tanınan birer marka haline de geldiler. Hepsinin ortak noktası ise başarıyı yakalamak için farklı teknikler izleyerek  aynı şeyi yapmaktı ; Sonuca ulaşana kadar  asla vazgeçmemek.

 İşte ilginç girişimci hikayeleri

#1. Reddit

Şimdilerde internetin ön sayfası olarak bilinen Reddit ,ilginç girişimci hikayeleri yazısında farklı bir yere sahip. 2017 yılı itibariyle 1.5 milyar kullanıcısı olan ve dünya çapında bilinen bu site Vikipedia ya da ekşisözlük gibi açık kaynaklı bir site, yani sitedeki içeriğin kontrolü tamamen kullanıcıların ait. Sitenin hem ingilizce hem de açık kaynaklı oluşu onu uluslararası bir konuma taşımakta oldukça işe yaradı.

Reddit’i ilginç kılan ise, kurucularının 2005 yılında yayına başlarken sitelerine internet trafiğini artırmak için yüzlerce sahte hesap açmaları oldu. Kurucular yazılarını kendileri paylaşıyor, kendilerini yorumluyor ve duyulana kadar ellerinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Bir süre için çok trafik alan, herkes tarafından bilinen bir siteymiş gibi davrandılar.

Keza uyguladıkları bu yöntem başarılı da oldu. Reddit şu an dünya çapında kullanıcısı olan olan bir site. Merak edenler için söyleyelim açılan sahte hesaplar artık ihtiyaçları kalmadığı için kurucuları tarafından kapatıldı.

”Fake it’ til you make it’ , yani ” Gerçekleştirene kadar öyleşmiş gibi yap” felsefesi onlar için işe yaramış görünüyor.

Reddit’in kurucuları

 

#2 Paypal

Sanırım Paypal’ı duymayan kalmamıştır. Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse internet üzerinden alınan ürünlerin bedelini ödemek için kullanılan uluslararası bir ödeme sistemi. İlk olarak Peter Thiel tarafından kurulan bu site daha sonra Elon Musk’a ait olan X.com sitesiyle birleşti. Gösterdiği hızlı yükseliş sonrası 1.3 milyar dolara e-Bay’a satılarak kurucu ortaklarına hatırı sayılır bir servet bıraktı.

Paypal’ı bu listeye dahil eden çılgın yanı ise kurulduğu yıllarda siteye kullanıcı çekmek için her kayıtlı kullanıcının hesabına 10 dolar yatırması kararı oldu. Düşünüldüğünde kulağa biraz ürkütücü gelse de bu yöntem Paypal’ın kısa sürede yaygınlaşmasını sağladı. Esirgemedikleri tavukların yerine aldıkları kazlarla ciddi gelir elde edilebileceğinin canlı kanıtı oldular.

Peter Thiel ve Elon Musk

#3. Salesforce

Bulut bilişim sistemi olan Salesforce’un kurucusu Marc Benioff, belki de ilginç girişimci hikayeleri sıralamasında en ilginç hikayeyi yaşayan adam olabilir.

Benioff, Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle’ın düzenlediği konferansı, tuttuğu sahte protestocularla sabote ederek yarıda kesilmesini sağladı. Amacı ise kendi iş fikrini anlatmak için arayıpta bulamadığı ortamı elde etmekti.

Bu planı başarılı da oldu.Yarıda kesilen toplantı sahnesine çıkarak kendi firmasını bir çok iş adamına anlatma fırsatı yakalayan Benioff daha sonraları anlattığı bu hikayenin ise ”biraz” çılgın olduğunu kabul ediyor.

Salesforce kurusucu Marc Benioff

#4. İnstacart

Evlere taze meyve-sebze siparişi verilebilmesini sağlayan ve online bir sipariş sistemi uygulaması olan Instacart 2012 yılında Amerika’da kuruldu.

Instacart’ın kurucusu Apoorva Mehta, şirketine fon bulmak için yatırım şirketi olan Y Combinator’ün kurucusu Garry Tan’ın dikkati çekmek istedi. Bunun için de Tan’ın ofisine instacart aracılığıyla altılı bira paketi göndedir ve olaylar ardı ardına gelişti.

Bir buçuk saat sonra Mehta’nın telefonu çalar, arayan Tan’dır ve ona şöyle der :

”Biranın konuştuğundan tam olarak emin değilim ancak, ertesi gün ortaklarla tanışmak için genel merkezde olmamı söyledi.”

2012 ‘den 2017’ye kadar geçen 5 yıllık süreçte şirket sıfırdan 2 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmış bulunuyor.

instacart

#5. Airbnb

Airbnb’nin kurucuları, melek yatırımcı bulabilmek için oldukça zorlandıkları günlerde kendi fonlarını oluşturabilmek için ilginç bir işe giriştiler. Bu girişim ise, ilginç girişimci hikayeleri söz konusu olduğunda diğerlerinden çok daha farklı bir yere sahip.

Airbnb, insanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını, mekan sahiplerinin ise kiralamasını sağlayan bir web uygulaması ve şu an 92 ülkede 33 bin şehirde faaliyet gösteren dünya çapında bir şirket haline geldi. 2008’de kurulmasından bu yana ciddi bir büyüme gösteren şirket bugünlere ise çok farklı bir yol deneyerek ulaştı.

Amerika’da Başkanlık için seçim dönemi yaklaşıyordu ve akıllarına ilginç bir fikir geldi. 3 kurucu ortak ellerindeki bütün paraya kahvaltılık gevrek satın aldılar. Bu gevrekleri ise üzerinde Obama için oy isteyen bir ambalaj paketiyle satışa çıkardılar. Paketin üzerinde; ” Her kasede umutla” isminde bir de slogan vardı.

Seçim döneminde 40 dolardan 800 paket gevrek satarak, 30 bin doların üzerinde bir gelir elde ettiler ve kuracakları şirket için kendi fonları oluşturmayı başardılar.

30 bin dolarla kurulan bu şirketin şimdiki piyasa değeri ise 1.3 milyar dolar.

Obama reklamı-Airbnb

 

#6. Warby Parker

Warby parker gözlük şirketinin kurucularından biri olan David Gilboa gittiği bir piknik gezisinde 700 dolar değerindeki gözlüğünü kaybeder ve yerine yenisini alamaz. Bu problem daha uygun fiyata gözlük dizayn etme fikrini ortaya çıkartır.

Warby Parker ismiyle kurulan şirket uygun fiyatta ve kaliteli gözlüklerin adresi olmak ister ancak kısa sürede tanınmaya ihtiyaçları vardır. Şirketin kurucuları ilginç girişimci hikayeleri listesine yakışacak bir yol bulur. Sarı eski bir okul otobüsü satın alıp mobil gözlük mağazası kurarlar. Otobüs Amerika’yı baştan sona gezer. Ağızdan ağıza yayılan reklam gücünü gösterir ve Warby Parker o yıl içinde 1 milyon adet gözlük satmayı başarır.

Bu hikaye problem yerine çözüme odaklanmak adına güzel bir örnek. Eğer odaklanmak üzerine daha detaylı bilgi edinmek isterseniz tek bir hedefe odaklanmak yazımı okuyabilirsiniz.

Warby Parker Otobüsü

#7. Pinterest

Popüler sosyal medya sitesi olan Pinterest kurulduğu ilk dönemde kuruculardan biri olan Ben Silberman, siteye katılan ilk  yedi bin kişiye tek tek site hakkında ne düşündükleri sorarak kullanıcılardan geri bildirim aldı.

Pinterest’in şu an  175 milyon kullanıcısı bulunuyor ve Silberman hala kullanıcılardan gelen her bir geri bildirimin çok önemli olduğu düşünüyor.

Pinterest’in kurucuları

 

İlginç girişimci hikayeleri sadece iş dünyasında başarılı olmak için yazılmış bir yazı değil. Buradaki örnekler genel olarak bir şeyi istemek ve onun için mücadele etmekle alakalı.

Kendimizi yeterince zorluyor muyuz konusunda kişisel bir sorgulama ve içsel bir bakış belki de.

Yukarıda bahsi geçen girişimler temelde bir kültür birikimine dayanıyor aslında. Yeni teknoloji ve onun türevlerine olan yenilikçi tutum hayata olan bakış açısını da etkiliyor. Mesela Paypal’ın kurucularından Elon MUSK  bu şirketten ayrılırken aldığı parayla hayatının sonuna kadar lüks içinde yaşayabilirdi ancak onun seçimi yeni ufukları çok farklı alanlarda keşfetmek oldu.

Tek bir kişinin dört farklı alanda şirket kurması ve hepsinin ortak yönünün ise teknolojik geleceğe yatırım yapması ise tesadüfle açıklanamaz. Bu hayat felsefesi ile ilgili. Şimdiki problemlerden memnun olmamakla, onları kafaya takmakla ilgili.

Bu hayat görüşüne ise ancak okumak ve çok farklı alanlarda bilgi sahibi olunarak ulaşılabilir. Başarı sadece isteyene gelmez aynı zamanda onun için çalışmak ve üretmek de gereklidir.

Peki ne okuyacağız diye düşünüyorsanız eğer şu yazımı detaylıca okuyun ve listede okumadıklarınız varsa en kısa sürede mutlaka edinin.

Bilgiyi elinde bulunduranların güçlü olduğu bir dönemde kendinizi ”silahsız” bırakmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorun Bırakın