Hem İş Hem de Özel Hayatta Başarıya Götüren 10 Altın Kitap

 

Milyon dolarlık kitap :

Bu ilk makalemde, sizleri hem iş hem de özel hayatınızda başarıya götürecek 10 altın kitap tanıtacağım.Bu listedeki kitaplar hayatımın her alanında bana başarının kapılarını açmaya yardımcı olan çok özel bilgiler barındırıyor. Listede yer alan kitaplardan okumuş olduklarınız elbette olacaktır ancak, okumadıklarınızı en kısa sürede alıp, altını çizerek, notlar çıkararak okumanızı tavsiye ederim. Unutmayın kitap hayat değiştirir.

Evet, ilk öneriyle başlayalım ;

 1.Peynirimi Kim Kaptı

başarı için kitap önerileri

başarıya giden yol

Bu kitabı kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum ancak ne zaman okusam içinde kaybolduğum problemlerden, nasıl kurtulacağımı bilemediğim kaostan bir anda sıyrıldığımı ve olaylara daha basit bakarak çözüme ulaştığımı gördüm. İster iş hayatında isterse özel yaşamda karşılaşılan problemlerde olsun bu kitabın sunduğu çözüm çok basit: Başarıya giden yolda aramaya hep devam etmek. Kitap bunu çok güzel anlatıyor.

Yazar, insanların çözüme ulaşma sürecinde ne kadar karmaşık duygularla ilerlediğini-daha doğrusu ilerleyemediğini– gözler önüne sererken, çözümün bu kadar karmaşık olmadığını farelerin gözünden anlatıyor. Hayat denilen bu köşe kapmaca oyununda her an birileri peynirimizi çalıyor ve biz yeni peynirler bulmak yerine onu çalana kızıp sinirlenmekle vakit harcıyoruz. Bu süreçte geçirdiğimiz vaktin ne kadar uzun ve değerli olduğunu ve çözümün kızmak ya da başkalarına suç bulmak yerine bir an önce harekete geçmenin en iyi yol olacağını bu kitabı okuyunca fark edeceksiniz.

Başarı cümlesi:

”Eski inançlar sizi yeni peynire götürmez.”

2. Her Şey Seninle Başlar

başarı için kitaplar

başarıya giden yol

Mümin Sekman’nın Türkiye’de 1 milyon adedin üzerinde satan bu kitabı benim için ciddi bir dönüm noktası olmuştu. Çalıştığım işte mutlu değildim ve bu durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyordum. Üzerimdeki bu ataleti yenmek için sanırım bu kitaba ihtiyacım vardı. Kitabın benim için en vurucu kısmı ise : ” Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.” cümlesiydi. O ana kadar kanatlarını açmaktan korkan, sürekli korku ve endişe içinde kendi kısır döngüsüne hapsolan beni özgür kılan, etkisi büyük kitaplardan biri oldu.

 

Başarı cümlesi:

”Sınırsız sayıda denemeyi göze alabildikten sonra, başaramayacağınız şey sayısı çok azdır.”

3. TED Gibi Konuş

başarı için kitaplar

başarıya giden yol

İletişim kurmak insanlık tarihinde hep önemli bir yere sahip oldu. Teknolojinin inanılmaz bir hızda arttığı bu dönemde artık iletişim yöntemleri de büyük değişiklikler göstermeye başladı. Her hangi bir projeyi sunarken ya da sınıfta ders anlatırken dinleyicilerin dikkatini sunum boyunca canlı tutmak çok daha zor bir hale geldi. Carmine Gallo bu gibi durumların altından başarıyla kalkabilmek için sunduğu bu 9 teknikle işimize oldukça yaracak bilgiler veriyor.

 

 

 

 

Başarı cümlesi:

” Sadelik, üst düzey sofistikeliktir.”

4. UNVANSIZ LİDER

başarı olmak için kitaplar

başarıya giden yol

Başarı, zamanla kazanılan ve planlayabileceğin her şeyin ötesinde getiriler sağlayan küçük günlük disiplinler vasıtasıyla oluşur. ” İşte bu kitabı okumak için en iyi nedenlerden birisi belki de bu cümle. Küçük  günlük alışkanlıklarımızın bize neler kazandırdığını ya da kaybettirdiğini ne yazık ki anlamak çok zor oluyor. Kitap hakkında çok fazla detaya girmeden bir başka güzel cümleyle bitiriyorum;                   ” Sonunda anladım ki, her birimiz yaşamış olduğumuz hayatı sadece kendimiz yaratırız.”

 

 

Başarı cümlesi:

”En büyük insanlar, en büyük kütüphanelere sahip olanlar arasından çıkar.”

5. Outliers – Çizginin Dışındakiler

iş hayatında başarılı olmak

başarıya giden yol

Kitap her ne kadar başarının, kişinin elinde olmasından ziyade çevresel faktörlerden kaynaklandığını söylese de aykırı bakış açısından dolayı okunmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Son yılların başarılı yazarlarından Malcolm Gladwell’in farklı bakış açısı kitabın her sayfasında kendini hissettiriyor.

 

 

 

Başarı cümlesi:

”Yılda 360 gün yataktan güneş doğmadan kalkabilen hiç kimse ailesini zengin etmekte başarısız olamaz.”

6. Metinlerle Felsefeye Giriş

 

özel hayatta başarılı olmak

başarıya giden yol

Bilimlerin atası olan felsefeyi  bu sıralamaya dahil etmemek büyük eksiklik olurdu. Sorgulamayı, anlam katmayı, nasılını bulmayı ve daha da önemlisi nedenini bilmeyi sağlayan bir disiplin olan felsefe hem iş hayatında hem de kişisel yaşamımızda bize çok farklı bir bakış açısı kazandırabilme özelliğine sahip.

Gary Cox’un kitabı olan Nasıl Filozof Olunur kitabında da bahsettiği gibi ; ‘‘Araştırmalar, felsefe eğitimi alanların çok iyi öğretmen,avukat,doktor,pazarlamacı, gazeteci hatta tesisatçı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni de basittir aslında, felsefe çalışmak bilginin temelleri üzerine çalışmaktır.”

Mustafa Günay kitabında hem felsefenin temel kavramlarını açıklamış hem de farklı felsefecilerin farklı olayları konu aldığı felsefi metinleri ekleyerek farklı bakış açılarını yansıtmayı hedeflemiş.

 

Başarı cümlesi:

” Eğer sen kendini solucan olarak görüyorsan kimsenin seni ezmesinden şikayet edemezsin”

7. The Tipping Point- Kıvılcım Anı

 

iş hayatında başarılı olmak

başarıya giden yol

Bir başka Malcolm Gladwell kitabı olan Kıvılcım Anı kitabı içerdiği farklı bilgilerle zihin açıyor adeta. Eğer küçük şeylerin nelere yol açabileceğine dair fikir sahibi olmak istiyorsanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan. Yaptığımız her küçük şeyin başarımıza ya da başarısızlığımıza olan muazzam etkisini açıkça gözler önüne seriyor.

Bu kitabı özellikle işi pazarlama olanların yani aslında herkesin okumasını tavsiye ederim. Gün içinde mesleği, konumu ne olursa olsun herkes bir şekilde bir şeyler pazarlamak zorunda kalıyor. Mesela işe giriş için yapılan görüşmede kendimizi bir anlamda karşı tarafa ”pazarlıyoruz”. Bir öğretmen aslında ders anlatırken anlatma yeteneğini, iş adamı işini, pazarcı ürününü, doktor ise hizmetini pazarlar. Bu konuda başarıyı yakalamanın ise püf noktaları kitapta oldukça detaylı işlenmiş.

Başarı cümlesi:

” Az bir şeyle çok şey yapmak mümkündür.”

8. Ulusların Düşüşü

özel hayatta başarı için kitap

başarıya giden yol

Nobel ekonomi ödülünü kısa süre içinde alacağına dair seslerin gittikçe yükseldiği Daren Acemoğlu’nun Harvard University’den siyaset bilimci James A. Robinson’la beraber yazdıkları bu kitap ulusların başarısızlık nedenlerine çok geniş bir perspektiften bakarak irdeliyor. Büyük imparatorlukların neden başarısız olup çöktüklerini tarihsel bir biçimde anlatarak güç , zenginlik ve yoksulluğun kökenine iniyor.

Tarihte sıkça karşılaşılan teknolojik yeniliklere direnç gösterme durumu her dönemde kendini göstermiş ve her zaman galip gelen teknoloji olmuştur. Bunu kavramak bile teknolojiyi küçümsememek gerektiğini, karşısında değil yanında yer almanın ülkelerin kaderini belirleyen en büyük etkenlerden biri olduğunu anlamak hem kişisel hem de toplumsal dönüşümümüze çok büyük olumlu katkılar sağlayabilir.

 

Başarı cümlesi:

”Olağanüstü durumlar, olağanüstü çareler gerektirebilir.”

9. Martı Jonathan Livingston

 

başarı için kitaplar

başarıya giden yol

Dünyada en zor iş neden bir kuşu özgür olduğuna ikna etmektir? Oysa kendisi kısa bir pratikle bunu kendine kanıtlayabilir! Neden bu kadar zor?

Bu mükemmel cümlelerin bolca bulunduğu bir kitaptan bahsediyorum. Okuyunca yapmadıklarınızı, endişelerinizden dolayı kafanızda yüzlerce kez kurup hayata geçiremediğiniz fikirlerinizi düşüneceksiniz. Kitap tam da bunu amaçlıyor aslında, yapamadıklarınızı yapmaya, kanatlarınızı açmaya güçlü bir çağrıda bulunuyor.

 

Başarı cümlesi:

”En yüksek uçan martı, en uzağı görendir.”

10. Savaşçı

başarıya giden yol

başarı kitapları

Doğan Cüceloğlu’nun bir öğretmenle arasında geçen sohbetini konu alan bu kitapta içinde bulunduğu durumdan mutsuz olan, bir şeyleri değiştirmek isteyen vizyon sahibi bir öğretmene danışmanlık eder.  Kitap öncelikle bizi farkındalığa davet eder. İçinde bulunduğumuz hapishanelerimizin farkına varamadan ona karşı bir savaş başlatamayacağımızı anlatır.

Bu kitabı her girişimcinin, öğretmenin ve öğrencinin okuması gerektiğini, kendi kişisel savaşını başlatabilmesini için önemli görüyorum.

 

 

 

Başarı cümlesi:

”Sıradan bir insan olmaktan uzaklaştıkça,sıradan insanlar sizden uzaklaşır. Sıradan insanların arasında kendinizi yalnız hissedersiniz.”

Milyon dolarlık öneri:

Özel hayatta ve iş hayatında başarıya giden yol  yukarıda bahsettiğim kitaplardan geçiyor. Bu kitapları  mutlaka okumanızı öneririm. Bakış açınızın değişmesinde ve daha farklı ve varlıklı bir hayat sürebilmek bilgi edinmekten geçiyor.

Kendinize yatırım yapmayı ihmal etmemeniz dileklerimle.

2 Comments

Yorun Bırakın