Katlama/Arttırma Etkisi-Compound Effect

Bu yazıda size son zamanlarda üzerinde çalıştığım farklı bir konudan, Katlama etkisi/Compound Effect’ten bahsedeceğim.

Aldığımız küçük kararların hayatımıza nasıl büyük etkileri olabileceğini göstermeye çalışacağım.

Başarı üzerinde okuduğum onca teknik ve yöntem içinde belki de en ikna edici yöntemlerden biri katlama etkisi/Compound Effect.

Öncelikle bir kaç örnek soruyla başlayıp konunun daha net anlaşılmasını sağlamak istiyorum.

Olabildiğince büyük bir kağıt hayal edin. Kağıt öyle büyük olsun ki istediğimiz kadar bölünüp ikiye katlanabilsin. Şimdi soru şu ,eğer bu kağıdı 50 kere katlasaydık oluşacak kağıt destesinin kalınlığı ne kadar olurdu?

Siz bu sorunun cevabını düşünürken ben size ikinci soruyu sorayım.

Bu soruda size iki seçenek sunacağım;

Birinci seçenekte size 3 milyon dolar teklif ediyorum, ikinci seçenekte ise 0,01 dolar alacaksınız ancak bu para 31 gün boyunca kendini ikiye katlayacak ve siz 31. gün sonunda hesabınızda birikecek olan parayı alacaksınız.

Hangisini seçerdiniz?

Lütfen iki soruyu da cevaplayıp bir yere not edin.

Eğer cevapladıysanız okumaya devam edin.

Tekrar birinci soruya dönelim, bu soruyu çevremde bulunan birçok kişiye sordum ve aldığım en iyi yanıt, kağıt destesinin buzdolabı yüksekliğinde olacağıydı!

Ancak bu yazıyı okuyanlar daha önce geometrik büyümeyi duyduysa daha iyi tahminde bulunabilirler. Kağıdın kalınlığını 0,01 cm olarak kabul edelim ve bu kağıdı 50 defa ikiye bölüp katlayalım. İnanmakta güçlük çekeceksiniz ama oluşacak kağıt destesinin yüksekliği neredeyse Dünya ve Güneş arasındaki mesafe kadar olacak yaklaşık 140 milyon km. kadar!

Peki bu nasıl olabilir?

İşte buna katlama etkisi/Compound Effect diyoruz. Sürekli olarak artarak katlanan her şey yeterli bir süreden sonra inanılmaz boyutlara ulaşabilir!

Başta çok küçük gibi görünen artışlar, bir süre sonra devasa rakamlara ulaşarak olağanüstü büyüklüklere ulaşıyorlar.

İkinci soruda ise sorduğum çoğu kişi nakit 3 milyon doları almayı tercih etti. Ancak diğer seçeneği incelemeden erken karar vermeyelim.

Bu incelemeyi bir grafikle çok daha net anlayabiliriz.

Compound effect-katlama etkisi

İlk 20 gün boyunca gerçekleşen miktar o kadar az ki 3 milyon doların yanında biriken miktarın çok az olduğunun farkındayım. Eğer sabırsızsanız bu süreçte pişmanlık duyup yanlış yaptığınızı düşüneceksiniz. Ancak 9 gün daha sabrederseniz bir şeylerin değiştiğini görebilirsiniz.

29. gün sonra paranız 2,7 milyon dolar olacak ilk seçeneğe göre hala az. Ancak 30. günde 5,4 milyon dolar ve 31. günde 10.7 milyon dolarınız olacak.

Eğer ikinci seçeneği seçtiyseniz, bingo! Doğru seçim yaptınız.

” İnanılmaz sonuçlara ulaşmanın en büyük anahtarı ”devamlılıktır.” 

– Daren Hardy-

Katlama etkisi/ Compound Effect , etkisini çok sessizce hissettirir, uzunca bir süre ayak seslerini duyamazsınız ama yeterince devam ederseniz o duyamadığınız ayak seslerin yeri titrettiği göreceksiniz.

Bu tekniği hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. Hepimizin bir dönem uğraştığı ve çoğumuzun başarısız olduğu bir konu var; İngilizce öğrenmek. En başta ne gramerden ne de kelimelerin ne anlama geldiğinden haberimiz yoktur, tam bir yabancı dil!

Bir cümleyi çevirebilmek için belki de 10 defa sözlüğe bakmamız gerekecek. Bir sayfayı anlamak 3 saat belki de bir kitabı bitirebilmek 6 ay alacaktır. Bu süreç çoğumuza uzun ve katlanılmaz gelecek ve birçoğumuz biraz uğraştıktan sonra da vazgeçecek.

Anlamadığımızı, dil öğrenmenin bize göre olmadığını ve yeteneksiz olduğumuzu düşüneceğiz.

İşte katlama etkisi/ Compound Effect kendini burada gösterir. Her gün 5 kelime öğrenmeye karar verdiğinizi ve bunu 1 yıl boyunca yaptığınızı düşünelim. Bu 1 yılın sonunda 1825 kelime öğrenmiş olursunuz. Yani ortalama bir kitabı okuyabilecek bir seviyeye gelmiş olursunuz.

Eğer ikinci  yıl da bunu yaparsanız 3650 kelime öğrenmiş olursunuz. Ki bu bilgiyle de akademik makaleleri okuyabilme ve dünyayı anlık olarak takip edebilme düzeyine gelmiş olduğunuzu gösterir.

Altı ayda biteremediğiniz kitabı üç günde rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Muazzam değil mi!

‘’Taşı delen suyun gücü değil, damlaların devamlılığıdır.’’

O taş bir gün delinecek, delinecek ama damlalar devamlılığını sürdürürse, su akmaktan vazgeçerse sizce o taş delinir mi?

‘’Bana yeterli zamanı verin, her hangi birini herhangi bir yarışmada yeneyim. Çok başarılı ya da çok zeki olduğumdan değil, olumlu alışkanlıklarımı kararlılıkla uyguladığım için başarılı olacağım.’’                 

                                                                                                                                                     – Daren Hardy-

Kilo vermek istiyorsanız her gün çok küçük bir miktar az yiyin. Örneğin her gün 300 kalori az alın ve bunu her gün yapın. 1 kg vermek için ortalama 7400 kalori yakmak gerekiyor.(Amerikan Egzersiz Kurulu)

25 gün sonra 1 kg, 1 yıl sonra ise tam 14 kg vermiş olursunuz.

Bir dilim fıstıklı baklava yaklaşık 300 kalori civarındadır. (yani bu rakam korkulacak kadar çok değil.)

Günlük 300 kalori az almak zor geldiyse hedefinizi daha uzun bir zamana yayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Her gün 150 kalori az alın bu sefer 14 kg vermek iki yıl sürecek ancak sonuç olarak o kiloyu vereceksiniz. Unutmayın devamlılık başarının tek anahtarıdır.

Takip Etmenin Gücü

İnanmayacaksınız belki de ama bir not defteri ve bir kalem hayatınızı değiştirmek için yeterli olabilir.

Nasıl mı?

Olimpik atletlerin nasıl başarılı olduklarını biliyor musunuz? Onlar başarıyorlar çünkü yaptıkları her şeyi kayıt ediyorlar.

Her gün kaç kalori aldıklarını, kaç km’yi kaç dakikada koştuklarını sürekli kayıt edip gelişimlerini takip ediyorlar. İşte bu süreç siz isteseniz de istemeseniz de başarıyı getirecektir.

Edisos’un elektirği bulma hikayesini duymuşsunuzdur. 999 denemenin hepsi başarısız olmuştu. Peki Edison’u 1000. Denemeyi yapmaya iten şey neydi?  Ona bu kadar başarısızlıktan sonra deneme gücü veren şey neydi?

Biz 999 denemeye başarısızlık olarak bakıyoruz ancak  her bir denemenin sonucunda sayfalarca notlar alarak başarıya ulaşmasına nelerin engel olduğunu tek tek gözlemlemeyi seçmişti. İşte bu takip etmenin gücüdür.  (Edison’un yüzbinlerce sayfa not tuttuğu biliniyor. Daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz)

‘’ Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.’’

Katlama etkisi/ Compound Effect ’i hayatınıza olumlu yönüyle uygulayabiliceğiniz gibi farkında olmadan negatif yönüyle de hayatınıza eklemiş olabilirsiniz.

Biraz önce verdiğim örneğin tam tersini düşünelim; Her gün 300 kalori az almak yerine fazla alırsak ve bunu farkında olmadan yaparsak ne olur?

Mesela şu an 1.70 boyunda 70 kg ağırlığında fit bir görünüme sahipsiniz. Yiyip içtiğine dikkat etmeyen ve ne ikram edilirse ayırt etmeksizin kabul eden, akşamları tv karşısında abur cubur atıştırmayı ihmal etmeyen biri.

Bunun gibi birçok sebepten dolayı günlük 300 kalori fazla alıyorsunuz hem de her gün. Böyle bir beslenme tarzıyla bir yıl sonra 14 kg, iki yıl sonra 28 kg almış olursunuz. 1.70 boyunda 98 kg ağırlığında biri vücut kitle endeksi 33 çıkar bu da 1. sınıf obez olduğunuz anlamına gelir.

Ne demiştik, katlama etkisi yavaş ilerleyen ama sonuçlarının büyük olacağı bir yöntemdir.

Seçimleriniz sizi hedefinize götürebileceği gibi, hedefinizden çok çok uzaklara da götürebilir.

Compound effect- Hedef hassastır.

Sonuç: 

  1. Bu yazıyı okuduktan sonra kendinize bir hedef belirleyin.
  2. Hedefinize ulaşmak için bir çizelge oluşturun.
  3. Sonuca değil sadece o gün yapmanız gerekenlere odaklanın.
  4. Sonuçtan çok sürece hakim olun.
  5. Sonuçları burada paylaşmayı unutmayın.

Başarılar.

 

NOT: Bu yazıda anlattığım bilgiler,  Daren Hardy’nin yazmış olduğu ”Compund Effect” kitabında kapsamlıca yer almaktadır.

Daha detaylı bilgi için kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Başarılı olmak isteyenlere hazırlamış olduğum bir listem mevcut, isteyenler’‘ buradan ‘‘okuyabilirler.

 

 

Yorun Bırakın