Tek Bir Hedefe Odaklanmak

İster okul ister iş hayatında olsun hepimizin gerçekleştirmek istediği bir sürü hedef var. Hal böyle olunca da aynı anda birden çok şeyi yapmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki bu hedeflerin çoğunu tamamlayamadan yarıda bırakıyoruz. Bu durum bizi hem kızdırıyor hem de tekrar o işe başlamamak için zihnimize korku tohumları ekiyor.

Aynı anda dünyanın en iyi blog yazarı, konuşmacısı, öğrencisi ve girişimcisi olmayı istiyoruz. Ama işler maalesef bu şekilde yürümüyor. Hayat denilen oyunda kurallar bu şekilde işlemiyor.

Onlarca hedefe aynı anda koşmak yerine tek bir hedefe odaklanmak yapacağınız en akıllıca hareket olacaktır.

Peki, Neden Sadece Tek Bir Şeye Odaklanmalıyız?

Neo tek bir hedefe odaklanırken.

1. Kötü Bir Hafızaya Sahibiz

Artık aklımızda saklamamız gereken çok fazla bilgi var. İster istemez çoğu şeyi unutuyoruz. Tek bir şeye odaklanmak,  o hedefle ilgili bütün bilgileri depolayabilmek için zihnimizdeki hatırı sayılır bir alanı boşa çıkaracaktır.

Gerek duymadığınız bilgileri görmezden gelmeye alışmanız gerekiyor. Şahsen ben bu yöntemi uzun süredir uyguluyorum. E-postalarımı kontrol ederken işime yaramayan bütün mailleri okumadan siliyorum. Eğer bir e-posta hedefime iki satırlık bir fayda bile sağlamıyorsa onu hemen siler ve hafızamda yer kaplamasına izin vermem.

hedefe odaklanmak

Çok fazla büyü ve sihirle kafası karışan, Gandalf.

Hafızamızı verimli kullanmak için zihnimizdeki sanal belleğimizi, hedefimizle aynı olan şeyleri alışkanlık haline gelene kadar tekrar tekrar kullanmak en iyi yol olacaktır. Bu durum görev ve alışkanlıklarınız konusunda zihninizde derin bir yol oluşturur ve hedeflerinize ulaşmak konusunda sizi mükemmelleştirir.

2. Büyük Bir Hedef İşi Kolaylaştırır

Achilles’in hedefi, isminin binlerce yıl hiç unutulmamasıydı.

Çoğunlukla anlamsız olan bir çok hedef yerine, büyük hedefler için yola çıkın. Bu durumu yerin metrelerce altında bulunan madene ulaşmak için çabalayan birisinin, bir metre derinlikte yüzlerce kuyu açması yerine yüz metre derinliğinde bir tane kuyu açmasına benzetebiliriz. Madene ancak yeterli derinlikte bir kuyu kazarak ulaşabilirsiniz.

Bu strateji yalnızca bir veya en fazla iki hedefe tam olarak odaklanmanızı sağlayacak ve sizi sonuca daha kısa sürede ulaştıracaktır. Ben ivme kazandığım zamanlar sonuçları hızlı bir şekilde gördüğümde, ulaşmam gereken o büyük hedef için artık motivasyona ihtiyacım kalmaz. Hedefime yaklaşırken süreç içindeki gelişimim benim en büyük motivasyonum olur. Sonuçlarınız motivasyonunuz haline gelmeye başlayana kadar devam edin.

3. Harekete Geçmeyi Engelleyen Korkularınızdan Kurtulursunuz

 

Korku, benim de dahil olduğum sürekli bir savaş halidir. Enerjinizi ve hayallerinizi hızlıca tüketir. Çok fazla hedefe sahip olduğunuzda, korkmak için de çok fazla sebebe sahip olursunuz. Tek ve büyük bir hedefe sahip olmak savaşmanız gereken sadece bir tane korkuyu doğurur.

Korkuyu engelleyemez veya o yokmuş gibi davranamayız. Korku hedeflerimizle beraber paket olarak gelir ve onu görmezden gelerek üstesinden gelmek imkansızdır, yenmek için savaşmanız gerekir.

4. Vakit Kaybı Azalır

Gün içinde birçok insanla ayaküstü muhabbet ediyoruz ama kaç tanesi dişe dokunur, ufuk açan sohbetlerden oluşuyor ? Tüm bunlar gerekli gereksiz birçok bilgi ve vakit kaybına neden olmakta. Eğer konuşmanın içeriği koyduğunuz hedefe hizmet etmiyor, tam tersine sizi çok başka yerlere çekiyorsa sohbeti kısa tutup, oradan uzaklaşmanız sizin adınıza çok önemli.

Bu yöntemi uyguladığınızda, yetmediği için dert yandığınız vaktin arttığını görünce şaşıracaksınız.

5. Yapılacaklar Listesine İhtiyacınız Kalmaz

Tek bir hedefe sahip olduğunuzda yapmanız gereken birçok görevden de kurtulmuş olursunuz. Bu da To-do list’e artık ihtiyacınız kalmadığı anlamına gelir.

Benim iş dışındaki tek hedefim bloguma yazılar yazmak olduğundan yapılacaklar listesi gibi göz korkutan bir listeye ihtiyacım yok. Bu da yapacağım işi basitleştiren ve beni rahatlatan bir durum oluyor haliyle.

6. Derin Düşünme Veriminiz Artar

Çok fazla hedefiniz olmadığı zaman, derin düşündüğünüz anlarda dünyanın bütün meseleleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tek bir hedefe sahip olduğunuzda derin düşünme anında, amacınıza ulaşmak için nelere ihtiyacınız olduğunu daha iyi analiz edersiniz.

Bu sizi hafifletir ve kendi sorunlarınıza gerçek çözümler bulmanıza da yardımcı olur.

7. Cevapları Bulmak Kolaylaşır

Hedef, basitleştirir.

Sadece tek bir hedefe odaklanmak, basitleştirir.

Tek bir hedef sahibi olmak aklınızı, ihtiyacınız olan bütün bilgiyi toplayan bir mıknatısa çevirir. Hedefleriniz arasında boğulmak, sahip olduğunuz bilgilerin de karışmasına sebep olur. Büyük bir hedef zihnimizdeki bilgi parçalarına odaklanmamızı sağlar.

Aradığınız tüm cevaplar, hali hazırda bir şekilde çevrenize sunulmuştur. Sorun şu ki, cevapları duymuyorsunuz çünkü zihniniz hedeflerle çok fazla meşgul.

8. Zamanla Uzmanlaşmaya Başlarsınız.

Tek bir hedef, uzmanlaşmak için harika bir yoldur.

İş dünyası sosyal paylaşım platformu olan Linkedin’de dolaşırken, bir kullanıcı profilinde kendini şöyle tanıtıyordu :

” Bloger, konuşmacı, girişimci, antrenör, finansçı, profesyonel tenis oyuncusu, yatırım danışmanı,otomobil uzmanı”

Bunun gibi bir yazı bana ” Ne iş olsa yaparım abi.” diyenleri hatırlatıyor. Yani kısaca hiçbir şeye tam olarak hakim olmayanları. Şu gerçeği kabul edelim ki her şeyi bilemeyiz. Kendimizi bu konuda iyice tanıyıp, hangi alanlarda uzman olacağımızı ya da olduğumuzu iyi belirlememiz gerekir.

Her şeyden az az bilmek yerine bir ya da iki alanda konunun uzmanı olup, aranan kişi olmak çok daha faydalı olacaktır.

Dünyanın en iyi yazarı ,

Dünyanın en iyi öğretmeni,

Dünyanın en iyi öğrencisi ,

Dünyanın en iyi aşçısı siz olun

Ne olduğunuz fark etmez o konunun en iyisi olduğunuz anda işlerin rengi değişir, oyunun kurallarını artık siz koymaya başlarsınız.

9. Hayatınız Basitleşir

Odaklanmak Güçtür, Güç ise mükemmelleşmenizi sağlar.

Hedefiniz arasında antrenmanlarınızı aksatmamak , sigarayı bırakmak , iyi bir üniversite kazanmak ya da hayalinizdeki şirkete girmek olabilir. Hangi amaçla olursa olsun, basitlik her zaman daha iyidir.

Basitlik, odaklanmaktır. Odaklanmak ise güç. Güç ise sizi durdurulamaz hale getirecek olan enerji ve motivasyondur.

Çok fazla şeyi aynı anda yapmayı bırakın, bununla kimseyi -en başta da kendinizi- kandıramazsınız. Hedefinize ulaşmak için kararlı olun, işleri basitleştirin ve mükemmelleşin.

Hiçbir zaman yapılamamış hedefler listesine sahip olmak yerine, büyük bir hedef için yürüdüğünüz zaman hayatınız değişmeye başlar.

Bu nedenle, kendi büyük hedefinizi bulun ve ona odaklanın. Bu hayatınıza çok kısa sürede ciddi sonuçlar getirecektir.

 

Bruce Lee, bu yazıyı okuduktan sonra odaklanırken.

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Lütfen paylaşmayı unutmayın.

2 Comments

Yorun Bırakın